סרטונים

הפרופסור לכלכלה רפי אלדור, בעל מוניטין בכל העולם בתחום הכלכלה, אובחן כחולה פרקינסון בשנת 2008. אז ניבאו רופאיו כי לפניו עוד חמש שנים של חיים רגילים, אולם עם התקדמות המחלה הוא יהפוך לסיעודי. אלדור מספר שהרגיש כאילו השמיים נפלו עליו, אולם לאחר תקופה קצרה החליט להיאבק בפרקינסון בנשק מפתיע: ריקוד.

כך, בנוסף לטיפול התרופתי החל אלדור לעסוק בריקוד סלוני. ללא רקע וללא ניסיון, הוא עלה לרחבה והתחיל להניע את גופו, מכריח אותו לזוז לצלילי המוסיקה ולא להיכנע להתקדמות המחלה. כיום רופאיו טוענים כי ושלמרות שהמחלה עדיין קיימת, מצבו הגופני של אלדור טוב בהרבה משהיה אמור להיות. גם רקדניות שאיתן חלק את רחבת הריקודים אומרות שהוא דוגמה ומופת למאבק במחלה כדי לנצח ולחיות.

סיפורו המדהים עשה כנפיים בכל העולם, ואלדור החליט לרתום את ההצלחה לטובת אחרים. הוא ייסד מעל עשרים קבוצות ריקוד לחולי פרקינסון ברחבי הארץ ומבטיח להמשיך לרקוד עד שתימצא תרופה למחלה.

רפי אלדור מייעץ למאזינים

רפי אלדור מייעץ למאזיני הרדיו הבינתחומי לא להתעסק עם הבורסה לבד, אלא להיעזר באיש מקצוע. עם זאת, הוא ממליץ להתמקח על דמי הניהול שלטענתו תמיד גבוהים מדי. תמיד יש לדרוש פחות מאחוז אחד, לדבריו, וכך גם בניהול כספי הפנסיה, הביטוח וקרנות ההשתלמות.

רפי אלדור מדבר על ניהול סיכונים ומימון

רפי אלדור מתראיין ברצועת האקדמיה של הרדיו הבינתחומי ומדבר על ניהול סיכונים והשלכותיו מחוץ לתחום העסקי כשיטה וכדרך לקבלת החלטות. כדוגמה הוא נותן מקרים היסטוריים בעלי השפעות מרחיקות לכת. הוא מספר על הסטודנטים שאותם הוא מלמד את תחום המימון וכיצד הם מיישמים את הידע שצברו בעולם האמיתי, עם סיום הלימודים. הוא ממליץ למי שרוצה ללמוד כלכלה, אך מתלבט בין ללמוד לבד מספרים ללמוד מאנשי מקצוע, לא ללמוד מימון לבד משום שזהו תחום שקשה להבין לבד כיצד הוא פועל, וחייבים להבין בו ולהכיר אותו ככל שמתקדמים בסולם העסקים, לא משנה באיזה מקצוע. רפי אלדור מספר כי בעולמנו המשתנה תדיר נפוצה שיטת הסחר האלגוריתמי, במסגרתה הסחר כולו ממוחשב והפקודות ניתנות על ידי מחשבים לפי תנאים קבועים מראש, ולא על ידי הברוקרים של פעם, כבודם במקומם מונח.

רפי אלדור מדבר על אופציות וחוזים עתידיים

רפי אלדור מסביר את המושג "אופציות" כמכשיר להשקעה, הן יכולות להיות ביטוח של ההשקעה או הימור – הכל תלוי במה שיקרה בבורסה. האופציות קשורות למדד הפחד, מאחר שבארץ אין אפשרות להשקיע במדד הפחד עצמו, לכן ההימורים הם על האופציות. קנייה של אופציות רבות עשויה להצביע על פחד אצל אנשים ולהעלות את מדד הפחד כתוצאה מכך.
כיום הכלכלה יציבה יחסית גם בארץ וגם בארה"ב, ומדד הפחד לא גבוה, אך כאמור, האירועים הפוליטיים משפיעים על הכלכלה פחות מכפי שהיא משפיעה על הפוליטיקה.
השחקן הראשי שמשפיע על מדד הפחד הוא מנכ"ל הבנק המרכזי האמריקאי. הוא דואג בעיקר לכלכלה האמריקנית, אך הריביות שהוא קובע משפיעות על הריביות בכל העולם, כולל בישראל, למרות השוני באינטרסים. שינוי הריביות בסין, למשל, פחות משפיע אצלנו.

רפי אלדור על הקשר בין ארצות הברית לישראל ועל פרויקט "עתיד משותף"

רפי אלדור מזכיר את שירו של דיוויד בואי, "I'm afraid of americans", כדרך להסביר איך כלכלת ארה"ב משפיעה על ישראל יותר מכל גורם אחר, בהקשר מדד הפחד. היום המדד הזה נמוך, סביב 10 אצלנו – שזה כמחצית מרמתו הממוצעת, אך בכל המקרים הוא נמוך יותר מארצות הברית, גם בשיא המשבר הכלכלי, אז הגיע ל-80 בארה"ב ול-40 בישראל. המדד מסמל את יציבות הבורסה – הבורסה שלנו קטנה, יש בה הרבה כסף ואנשים מאמינים, בצדק, ביציבותה ובחוזק הכלכלה ולכן מדד הפחד פחות מושפע – כי העתיד נראה בטוח יותר.
הדבר אינו נובע משיטה כלכלית שונה, אלא ההבדל העיקרי הוא גודל הבורסה לעומת כמות המניות. מדד הפחד מודד את התנודתיות, בישראל הבורסה מתנדנדת פחות.
רפי אלדור מספר גם על פרויקט עתיד משותף שהוא מנחה במרכז הבינתחומי – סטודנטים מנהלים תיקי השקעות בהנחייתו, הרווחים שהם מצליחים להשיג מועברים למלגות לתמיכה בסטודנטים נזקקים.

רפי אלדור על מדד הפחד וניהול סיכונים בבורסה

רפי אלדור ברדיו הבינתחומי – רצועת האקדמיה. רפי אלדור מסביר לשדרנית גיל מרקוביץ על תחום זר לה לחלוטין שמוכר לו עד מאוד, ניהול סיכונים בבורסה.
במילים פשוטות שכל אחד יכול להבין, מסביר אלדור על ניהול סיכונים ומדד הפחד ומשליך מהם על מה שקורה במבצעים ובמצבי מלחמה כדוגמת צוק איתן. מדד הפחד הוא מונח מתחום המימון והאופציות – מחירי פוליסות הביטוח לתיקי ההשקעות. כך שגם אם הבורסה תיפול התיק לא ייפול. ככל שמחיר הביטוח יותר גבוה, מדד הפחד יותר גבוה. הביטוחים האלה הם סחירים, מבוססים על הערכות וצפיות לעתיד ולא מסתמכים על העבר. מי שמצא את הנוסחה לקביעת המדד קיבל על כך פרס נובל. מה זה ניהול סיכונים בתחום העסקי? לא לשים את כל הביצים בסל אחד. לפזר את הסיכונים בין השקעות שונות כדי להשאיר את האופציות פתוחות ולא להמר על דבר אחד.
הכתבת שואלת את אלדור כיצד הגיע לתחום הכלכלה, והוא מספר שהגיע לתחום במקרה לאחר שירות צבאי כפקח טיסה בשנות ה-70, ותחום הכלכלה לא היה מוכר לו בכלל אך נשמע לו מתאים. בהמשך גילה שהוא טוב בזה. כך גם התגלגל להרווארד בגיל 24, לאחר שסיים את התואר הראשון באוניברסיטת תל אביב, מבלי שהיה שם קודם וידע כמה יתפתח מכך ויכיר את העולם הגדול שמעבר לארץ ולשכונה, בקנה מידה אחר לגמרי.

פרופסור רפי אלדור מתארח בפאנל בערוץ הראשון

רפי אלדור נשאל באולפן מהו מדד הפחד, במיוחד בישראל, ועונה כי זהו מדד בינלאומי, בישראל הוא נמוך כרגע. אלו מעין פוליסות ביטוח בבורסה – ככל שהמצב פחות מסוכן, המחירים נמוכים יותר. אנחנו בשפל של כמה שנים. בתקופת המשבר הכלכלי הגיע ל-40 בישראל, שזה שיעור מאוד גבוה, בארצות הברית היה 80. כיום בארץ 10 ובארה"ב 11.
למרות שישראל במצב של מלחמה, העסקים מתנהלים יחסית כרגיל. הכלכלה בשלה. המדד משקף את ציפיות המשקיעים – כרגע הם צופים שהמלחמה תיגמר בטווח הקצר ותהיה לה השפעה ברת חלוף. לאינתיפאדה הייתה השפעה חזקה על הכלכלה.
לא, המדד לא נוגע לתחושות הציבור אלא מודד כמה עולה לבטח את רף ה-1400. כרגע אין סיבה לדאגה.

רפי אלדור מסביר על תחום האופציות

רפי אלדור מספר על הרעיון שהעלה ב-1979, ליצור אופציות מטבע חוץ. הרעיון הועלה גם על ידי חוקרים אחרים בארצות הברית והתגבש לכדי מוצר שנפתח למסחר בפילדלפיה ב-1983.
כמו כן הוא מספר על הערכת שווי אופציות, שהיא התחום הכי מדויק בכל תחום המימון בכלכלה. האופציות הן כמו לוח הכפל, אחת קשורה לשנייה. אפשר לבצע זאת בסחר אוטומטי בגלל הקשרים המתמטים הלינאריים בין האופציות לבין עצמם, באמצעות מחשב, ללא התערבות אדם כלל. אנשים יצרו תוכנות לסחר באופציות והרוויחו הון בדרך זו – רק על ידי השימוש בנתונים, מה שנקרא "מסחר אלגוריתמי".
הקורס שהעביר רפי אלדור באוניברסיטת תל אביב על סחר באופציות היה פופולרי מאוד, בגלל פשטות הנושא – מתמטיקה פשוטה, מי שיודע אותה יודע את התשובות. יש רק תשובה אחת, וכל מי שניגש לקורס הבין את המעשיות הרבה שבו.

רפי אלדור על החיים כאיש אקדמיה מצליח

רפי אלדור, שכתב למעלה מ-30 מאמרים בתחום הכלכלה ונמצא שנים רבות באקדמיה, מספר בגוף ראשון: בשלבים שונים באקדמיה החלטתי שצריך לבחון את העולם המעשי, הצטרפתי לחברות פיננסיות שונות בארץ. אחרי הבחינה של העולם המעשי ראיתי בפעם השנייה בחיי שהאקדמיה היא המקום המתאים לי יותר – עם קריצה לעולם המעשי. ישנם אנשים שחוקרים ועובדים על זה יומם ולילה, לפעמים יום ולילה בלי שינה. צריך לחשוב על תחום המחקר שלך כל הזמן, ואם זה לא בוער בעצמותיך – שכח מזה. האקדמיה צריכה להיות מורכבת מחוקרים שאש בוערת בעצמותיהם. צריך להיות אינטלקטואל, לעקוב אחרי המחקרים והחידושים. אי אפשר לחזור על מה שהיה.

רפי אלדור מדבר על פרויקט עתיד משותף

רפי אלדור מספר על פרויקט "עתיד משותף, במרכז הבינתחומי. זהו קורס בניהול השקעות בפן התיאורטי ובפן המעשי. הוא מהווה הגשמת חלום עבורו, בו ניתנת לסטודנטים הזדמנות להתנסות בהשקעות בצורה מעשית ואמיתית. צריך להתנסות בשוק ההון כדי להבין מה קורה בשטח, הידע התיאורטי שנצבר במהלך התואר לא מספיק. הסטודנטים בפרויקט יוצאים עם מירב הכלים להתנסות בשוק ההון, והרווחים שנצברים הולכים למטרה חשובה.